Richard Mühlrad är tf ordförande för Judiska Församlingen i Stockholm

Torsdag 23 februari 2023 hade Judiska Församlingen i Stockholm fullmäktigemöte. Lena Posner-Körösi avgick som ordförande och Richard Mühlrad från Judisk Samling gick in som tf ordförande. Richard Mühlrad har varit medlem i styrelsen sedan 2018 med ansvar för religiösa frågor, samt vice ordförande för Judiska Församlingen sedan 2022. Richard har tidigare bland annat varit ordförande för Keren Kajemet. 
 
”Jag har sedan många år tillbaka varit engagerad inom det judiska Sverige och ser nu fram emot att under en övergångsperiod vara ordförande för vår församling. Min målsättning är att tillsammans med alla duktiga medarbetare, förtroendevalda och medlemmar fortsätta att stärka vår församling. Jag kommer att prioritera att skapa stabilitet, både i styrelsens arbete men också i vår ekonomi. Jag vill bl a betona att våra medarbetare ska känna glädje och stolthet över att gå till jobbet. För mig är det centralt att vi tillsammans kan samlas kring en församling med enhet och mångfald för en judisk framtid.” – Richard Mühlrad
 
Under fullmäktigemötet avgick Judisk Enhets fyra ledamöter från styrelsen. Därefter valdes Isak Abramowicz (Judisk Mångfald) in som ny ekonomiansvarig och Nina Tojzner (Judisk Samling) valdes in som styrelseledamot. Den nybildade styrelsen består av totalt sju ledamöter, tre från Judisk Samling, tre från Judisk Mångfald och en representant från Judisk Framtid.

Judiska Församlingens styrelse består av:
Richard Mühlrad, ordförande (Judisk Samling)
Nina Tojzner (Judisk Samling)
Clarisse Laforce Elmoznino (Judisk Samling)
Isak Abramowicz, ekonomiansvarig (Judisk Mångfald)
Elizabeth Narrowe (Judisk Mångfald)
Lars Roth (Judisk Mångfald)
Miriam Mosesson (Judisk Framtid)