Israel är under attack

Israel har attackerats av Hamas från Gaza under morgonen. Striderna har fortsatt hela dagen. Fler än 100 israeler har dödats, upp mot 1000 skadats och enligt uppgifter har drygt 50 kidnappats och tagits till Gaza som gisslan.

Vi judar i Sverige blir givetvis starkt berörda av dessa händelser. Vi känner sorg, förtvivlan, rädsla och oro. Och önskar ett snabbt slut på stridigheterna.

Judiska församlingen, JSS (Judisk säkerhetsorganisation) och Krisgruppen följer noggrant utvecklingen och vi håller oss kontinuerligt uppdaterade. Diskussioner pågår rörande manifestationer av solidaritet, insamlingar, åtgärder som kan beröra församlingens aktiviteter den närmaste tiden etc. Vi har som mål att hålla er fortlöpande informerade på hemsidan och i församlingens sociala kanaler.

Richard Mühlrad, ordf Judiska församlingen i Stockholm