Från församlingens ordförande 10 mars

Kriget i Ukraina är inne på sin andra vecka och över 2 miljoner människor är på flykt. Medan stora hjälpinsatser görs i grannländerna av både internationella och judiska organisationer, förbereder vi oss i Stockholm och Norden på att ta emot flyktingar. Några har redan anlänt.

För att vara rustade i detta skede av kriget har Judiska Församlingen i Stockholm gjort följande;

- Inrättat en oroslinje dit medlemmar och anhöriga kan ringa. Den kommer vara bemannad av Traumagruppen, som är en del av Församlingens Krisgrupp. Telefonnummer är 08-58785840

- Vi aktiverar flera av de volontärer som anmält sig. I detta skede är det främst tolkar som behövs. Vi går också igenom vilka som har boende att erbjuda samt annat som kan komma att behövas.

- Vi fortsätter våra kontinuerliga kontakter med berörda myndigheter.

Det finns en stor efterfrågan och vilja att även bidra genom att skänka pengar. Judiska Församlingen genomför därför en insamling för krisstöd. Gåvor tas emot via Bankgiro: 806-9486. Det går även bra att swisha till: 123 00 18 549. Märk er inbetalning med: "Krisstöd".

Vi vill avslutningsvis informera att det kommer hållas ett medlemsmöte tisdag 22 mars kl 18.30, med senaste information och möjlighet att ställa frågor. Läs mer om det här. Vi ber er att fortsätta anmäla ert intresse att hjälpa till genom att fylla i vårt kontaktformulär. Det kan du göra här.

Stort tack för allt engagemang ni hittills visat - tillsammans kan vi hjälpas åt och göra stor skillnad! Med förhoppning om fred och bara positiva nyheter!

Lena Posner Körösi, ordförande Judiska Församlingen, tillsammans med Krisgruppen

 

We have opened an emotional support helpline for members and their families. Counseling is provided by Trauma Group (Traumagruppen) that is a part of the community Crisis Group (Församlingens Krisgrupp). The phone number is 08-58785840. Visit our website for more information.

Following a growing interest in contributing financially, the Jewish Community has started a Crisis Fund. Donations are accepted via bank transfer Bankgiro: 806-9486. You can even make a donation by Swish: 123 00 18 549. Mark your donation with “Krisstöd”.