Ekonomichef till Judiska Församlingen i Stockholm sökes

Om ossJudiska Församlingen i Stockholm är den största judiska organisationen i norra Europa, med över 4300 medlemmar. Vi bedriver en bred och omfattande verksamhet som bland annat inkluderar sommarläger, synagogor, kulturverksamhet, bibliotek, barn och ungdomsverksamhet och social verksamhet. Vi är en enhetsförsamling vilket innebär att vi företräder medlemmar från alla olika judiska inriktningar - från helt sekulära till ortodoxa.

Om rollenSom ekonomichef ingår du tillsammans med generalsekreteraren och verksamhetschefen i församlingens ledningsgrupp. Ekonomichefen ansvarar för ekonomi, HR, fastigheter, kommunikation/medlemsvård och rapporterar till församlingens generalsekreterare. Tyngdpunkten i rollen ligger i huvudsak på ledarskap, ekonomi, förändring och utveckling. Då Judiska Församlingen i Stockholm bedriver ett förändringsarbete genom digitalisering kommer fokus att ligga på att driva förändrings- och effektiviseringsprojekt i syfte att strukturera och utveckla kansliets arbetsprocesser. Judiska Församlingen är en medlemsorganisation vilket innebär att det i rollen som ekonomichef ingår att ta fram underlag till förtroendevalda samt att ha kontakt med medlemmar och andra intressenter.

Kvalifikationer

  • Civilekonom eller motsvarande
  • Dokumenterade ledarerfarenheter
  • Mångårig erfarenhet från liknande roll
  • Gärna erfarenhet från arbete i offentlig sektor och/eller det civila samhället
  • Systemkunnig och meriterande med erfarenhet från implementation av ERP-system

Egenskaper

  • Problemlösare med förmågan att se helheten
  • Driven och kan agera både strategiskt och operativt
  • Förändringsbenägen
  • Kommunikativ och trivs med många kontaktytor

AnsökanSkicka din ansökan i form av ett personligt brev och CV till per mail till generalsekreterare Isak Reichel,  senast den 15 januari 2020.

Om du har några frågor så får du gärna kontakta generalsekreterare Isak Reichel på mail eller telefon 070-8805077.