Den föregående veckan var intensiv för mig och den övriga styrelsen. På onsdagen hade vi ett styrelsemöte där vi diskuterade flera viktiga frågor för vår församling. Vi fick lyssna till en mycket intressant redovisning av den enkät som genomfördes under förra året. En liknande redovisning, öppen för alla medlemmar, kommer att arrangeras längre fram.
Vi diskuterade även församlingens mål och inriktning, budget, lokalfrågor, antagningen till koloniverksamheten och mycket annat. När vi bröt kl. 23:30 hade vi hunnit igenom nästan allt på dagordningen. Dagen därpå sammanträdde fullmäktige för att diskutera styrelsens förslag till mål och inriktning och förslag till rambudget för församlingen.
Imorgon onsdag inleds firandet av purim då vi firar hur den hjältemodiga drottning Ester stod upp mot den onde Haman och lyckades rädda det judiska folket. Jag skulle vilja önska er alla en glädjerik purim, låt oss bara få höra goda nyheter från och med nu!